صفحه اصلي > گفتگو وگزارش خبری 
بروز رسانی: 1398-1-10 - 14:28:30
 


  نسخه چاپي    ارسال به دوست 

انرژی خورشیدی-انرژی سبز

خورشید، گوی غول پیکر درخشانی در وسط منظومه شمسی و تامین کننده نور، گرما و انرژی های دیگر زمین است. تقریبا تمامی منابع انرژی روی زمین بوسیله خورشید تامین می گردد. فقط انرژی اتمی، انرژی داخل زمین و آن قسمتی از انرژی جذر و مد که بوسیله نیروی جاذبه ماه می باشد بوسیله خورشید تامین نمی شود.

انرژی خورشیدی یکی از منابع انرژی های تجدیدپذیر و از مهمترین آنها می باشد. میزان تابش انرژی خورشیدی در نقاط مختلف جهان متغیر بوده و در کمربند خورشیدی زمین بیشترین مقدار را داراست. کشور ایران نیز در نواحی پرتابش واقع است و مطالعات نشان می دهد که استفاده از تجهیزات خورشیدی در ایران مناسب بوده و می تواند بخشی از انرژی مورد نیاز کشور را تأمین نماید.
ایران کشوری است که به گفته متخصصان این فن، با وجود ۳۰۰ روز آفتابی در بیش از دو سوم آن و متوسط تابش ۵,۵ – ۴,۵ کیلووات ساعت بر متر مربع در روز، یکی از کشورهای با پتانسیل بالا در زمینه انرژی خورشیدی معرفی شده است. برخی از کارشناسان انرژی خورشیدی گام را فراتر نهاده و در حالتی آرمانی ادعا می‌کنند که ایران در صورت تجهیز مساحت بیابانی خود به سامانه‌های دریافت انرژی تابشی می‌تواند انرژی مورد نیاز بخش‌های گسترده‌ای از منطقه را نیز تأمین و در زمینه‌ صدور انرژی برق فعال شود.
در این راستا شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ نیز فعالیت خود در زمینه بهره گیری از انرژی های تجدید پذیر را بر فتوولتائیک متمرکز کرده است. 
هدف از اجرای این طرح، توسعه بهره گیری از انرژی های تجدید پذیر و پیک سایی  است.
با توجه به وضعیت جوی در کلان شهری مانند تهران، کاهش آلاینده های زیست محیطی از جمله مسائلی است که می بایست در نظر گرفته شود. همچنین با توجه به نیاز روزافزون انرژی و مشکلات مربوط به احداث نیروگاه سوخت فسیلی از جمله محدودیت این منابع و همچنین محدودیت فضا و هزینه، کمک به توسعه احداث مولدهای پراکنده از اهمیت بالایی برخوردار است. 
     شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ،  از محل بند 69 قانون بودجه سال 93 و از تبصره 9 بند "ز" در مجموع 430 کیلووات (ظرفیت نامی) فتوولتائیک شامل 130 کیلووات در 24 مسجد، مدرسه و ساختمان اداری و همچنین 300 کیلووات در 11 نهاد دولتی نصب کرده است.ضمنا این شرکت از محل منابع داخلی خود نیز مزرعه خورشیدی با قدرت 200 کیلو وات که در نوع خود در تهران منحصر به فرد می باشد ، تاسیس نموده است.
      از سال 95 تاکنون، پیرو مصوبه وزیر نیرو  به شماره 100/30/14273/95 مورخ 19/02/95 ، در خصوص خرید تضمینی برق از نیروگاه های تجدید پذیر، عقد قرارداد خرید تضمینی برق خورشیدی از مشترکین غیر دولتی از جمله فعالیت های این شرکت محسوب می شود.
با توجه به روند فرهنگ سازی این شرکت، استقبال شهروندان از این طرح رشد چشم گیری داشته است. به طوری که طی سال 96 میزان قرارداد های و ثبت نام مشترکین به طرز قابل توجهی نسبت به سال 95 افزایش داشته است.

      سرمایه گذاری در این طرح به عهده مشترک متقاضی می باشد و این شرکت موظف است با کلیه مشترکین متقاضی نصب مولد خورشیدی، مطابق با دستور العمل های مربوطه قرارداد خرید تضمینی با مدت بیست سال منعقد کند.
مهندس شهاب البرزی، قائم مقام معاون مهندسی نظارت اظهار کرد:تمام متقاضیان غیردولتی، پس از نصب سامانه خورشیدی مورد تأیید این شرکت در شهر تهران، می‌توانند به فروش انرژی حاصل از تولید نیروگاه خورشیدی اقدام کنند.
   هزینه مربوطه مشخصاً تابع کیفیت تجهیزات و قدرت مولد مورد نظر می باشد.
  مهندس حسین صبوری مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در این خصوص گفت: کلیه مشترکین متقاضی می توانند از یک کیلو وات تا 100 کیلووات و تا سقف قدرت انشعاب، مولد خورشیدی احداث کنند. در صورتی که علاقمند به سرمایه گذاری در سطح بیشتری باشند، از طریق سازمان ساتبا امکان پذیر خواهد بود.
   در حال حاضر حداقل سرمایه مورد نیاز برای ورود به این طرح حدود پنج میلیون تومان  در سطح  نیروگاههای کم ظرفیت می باشد.
مبنای محاسبه نرخ خرید برق، نرخ قرارداد فی مابین است که برای سال 96 در سامانه های با قدرت 20کیلو وات و کمتر، به ازای هر کیلووات ساعت 8000 ریال به علاوه 7/141 ریال ( نرخ خدمات انتقال)  برای مدت 10 سال از دوره قرارداد می باشد و در 10 ساله دوم نرخ خرید برق30%  برای انواع نیرو گاه های خورشیدی کاهش داده می شود.البته  در هر سال به مبلغ فوق مطابق قرارداد، تعدیل نیز تعلق می گیرد.
دکتر عبدالامیر یاقوتی، معاون مهندسی و نظارت شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، از مزایای استفاده از تجهیزات ملی این چنین گفت: در صورت استفاده از تجهیزات با منشاء ایرانی و حمایت از صنعت ملی تا 30% شامل افزایش می گردد.
این قیمت برای سامانه های با قدرت بین 20 تا 100 کیلووات نیز برای سال96، به ازای هر کیلووات ساعت 7000 ریال به علاوه 7/141 ریال ( نرخ خدمات انتقال)  برای مدت 10 سال از دوره قرارداد می باشد و در 10 ساله دوم نرخ خرید برق 70% نرخ مذکور بعلاوه تعدیل  خواهد شد.
نحوه پرداخت  به مشترکین 

انرژی تولیدی مولد های  منصوبه از محل خرید تضمینی برق خورشیدی، از طریق کنتور های هوشمند طرح فهام در هر دوره قرائت، قرائت شده و به حساب مالک مولد واریز خواهد شد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در این خصوص گفت:مبلغ خرید تضمینی به ازای برق تزریق شده براساس قرائت دستگاه‌های اندازه گیری و صورت حساب صادره خواهد بود. قرائت به صورت دوره‌ای توسط مأمور قرائت این شرکت انجام و بر اساس صورت حساب و جدول تعرفه، هزینه فروش برق به متقاضی در فواصل زمانی معین و پس از تأیید صورت وضعیت توسط شرکت ساتبا، از سوی شرکت توزیع برق تهران بزرگ پرداخت خواهد شد.
 
مشارکت ارگانهای دولتی در بهره گیزی از این طرح به استناد مفاد مندرج در مصوبه وزیر محترم نیرو به شماره 100/30/14273/95 مورخ 19/02/95، مشترکین دولتی مجاز به شرکت در طرح خرید تضمینی برق تجدید پذیر نخواهند بود.
معاون مهندسی و نظارت شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در راستای اجرای مصوبه هیأت محترم وزیران در خصوص تأمین 20% برق مصرفی از انرژی های تجدیدپذیر گفت: مشترکین مشمول طرح  (ادارات دولتی و خدمات عمومی)می بایست 20درصدکل انرژی مصرفی سالیانه هر اشتراکِ برق خود را از طریق انرژی های تجدیدپذیر تأمین نمایند. در این طرح سامانه توسط کنتور به شبکه داخلی مشترک وصل شده و به صورت خود تامین به کاهش مصرف مشترک می پردازد.
تفاوت طرح خرید تضمینی برق تجدید پذیر و تامین 20 درصد انرژی از تجدید پذیر ها 
همانگونه که پیش تر بیان شد، خرید تضمینی برق تجدید پذیر تنها برای مشترکین غیر دولتی و تامین 20 درصد برق مصرفی از تجدید پذیر ها و به تبع آن پرداخت جریمه در صورت عدم اجرا، بر اساس مصوبه هیات وزیران فقط برای  ادارات دولتی و خدمات عمومی الزام  آور می باشد.
همچنین نقطه تزریق به شبکه در طرح خرید تضمینی، در نقطه تحویل برق  pcc به سمت شبکه است، در صورتیکه  در طرح مربوط به تأمین بیست درصد برق مصرفی از انرژی های تجدید پذیر- ادارات دولتی و خدمات عمومی، نقطه اتصال نیروگاه خورشیدی می تواند به شبکه داخلی و به صورت خود تأمین باشد. 
کشـور ایران به لحاظ میزان دریافت انرژی خورشیدی و متوسط ساعت آفتابی سالانه بیش از ۲۹۰۰ ساعت، یکی از کشورهای مناسب جهان می باشد و انرژی خورشیدی در آینده سهم قابل توجهی از انرژی مصرفی کشور را به خود اختصاص خواهد داد. توسعه کاربرد انرژی خورشیدی درکشور و مخصوصا توسعه احداث نیروگاه های خورشیدی بدون پتانسیل سنجی تابش خورشیدی و شناسایی دقیق مناطق با پتانسیل تابش مناسب، امکان پذیر نمی باشد.

 

 


٠٩:٤٥ - 1397/05/01 عدد : ٦١٧ تعداد نمایش : 510

خروج
سال اقتصاد مقاومتی، تولید-اشتغال