صفحه اصلي > گفتگو وگزارش خبری 
بروز رسانی: 1395-6-23 - 20:18:13
 


  نسخه چاپي    ارسال به دوست


 

تبلورجایگاه فنی و خدمت رسانی شرکت توزیع برق تهران بزرگ با اتکا بر توانمندی داخلی

مهندس حسین صبوری گفت :امسال؛ سالی متفاوت در حوزه اقتصاد است و شرکت توزیع برق تهران در این چارچوب با اتکاء بر توانمندی داخلی در خدمت رسانی به مردم فهیم و هوشمند تهران و همچنین تحقق مولفه های اقتصاد مقاومتی تلاش خواهد کرد

مهندس حسین صبوری در گفتگوی اختصاصی با روابط عمومی نقطه شروع اقتصاد مقاومتی در شرکت توزیع برق تهران بزرگ را  سیاستگذاری برای اصلاح الگوی مصرف و اشاعه فرهنگ صحیح  مصرف برق همسو با رفاه جامعه عنوان کرد  و افزود: حضور متعهدانه متخصصان شرکت توزیع  برق  تهران  و ظهور و بروز  جایگاه فنی و خدمت رسانی این شرکت فرصتی برای ارتقای کیفیت  و استفاده از پتانسیل  همکاران  ما را فراهم ساخته است.
وی شکل‌دهی به عزم ملی درحوزه فناوری وصنعت به ویژه بخش توزیع برق  را برای ایجاد «خودکفایی»کامل  و «خود اتکایی» ضروری خواند وگفت: خوشبختانه  درصنعت برق به ویژه در بخش توزیع وابستگی تجهیزات برقی تقریبا وجود ندارد و ما در این زمینه به  خودکفایی رسیده ایم.
فعالیت های شرکت  دردولت یازدهم"تدبیر و امید"
 مهندس صبوری در خصوص عمده ترین فعالیت های شرکت  در چهار سال گذشته"دولت تدبیر و امید" وپروژه های شاخص به بهره برداری رسیده گفت :در راستای افزایش قابلیت اطمینان و مانور شبکه فشارمتوسط این شرکت نسبت به افزایش تعداد پستهای اتوماسیون از 58 پست  به 359 پست ، افزایش تعداد کلیدهای اتوماسیون از 203 کلید به 1441 کلید فعال از سال 91 تا 95 اقدام کرده است که این موضوع کاهش  انرژی توزیع نشده از 924 مگاوات  ساعت به  824 مگاوات ساعت  را طی دوسال گذشته در برداشته است.
 به گفته مهندس صبوری با اجرای اتوماسیون پست های برنامه ریزی شده ، علاوه بر بهبود شاخص های بهره برداری از شبکه و افزایش رضایتمندی مشترکین ،ضمن جبران هزینه های مربوطه، در عملیات مانور ورفع خاموشی شبکه فشار متوسط  وافزایش رضایتمندی مشترکین با توجه به بهبود شاخص های عملکردی بهره برداری  از شبکه تسریع خواهد شد.
 وی  اجرای مانیتورینگ فیدرها در کلیه پست فوق توزیع شامل 1200 دستگاه فیدر 20 کیلوولت با هدف  تسریع در تصمیم گیری مناسب در مدیریت و کنترل شبکه فشار متوسط کلانشهر تهران ،اطلاع بهنگام از قطع  ترانس های فوق توزیع ، فیدرهای فشارمتوسط و مولدهای پراکنده و تسریع در فرآیند رفع خاموشی  و همچنین تهیه و اولویت گذاری اجرای طرح های سرمایه ای در شبکه 20 کیلوولت را از دیگر اقدامات انجام شده ذکر کرد.
مهندس صبوری  از دیگر اقدامات شاخص این شرکت را راه اندازی خودروهای پیشرفته خدمات ویژه 20 کیلوولت با هدف انجام بازدید های تخصصی مستمر از پستهای اولویت دار  با استفاده از تجهیزات نوین و پیشرفته،تسریع در اجرای فعالیتهای تخصصی پیشگیرانه پستهای توزیع تغذیه کننده مراکز خاص واولویت دار عنوان کرد و گفت: با توجه به وجود بالغ بر 400 مرکز حیاتی ، حساس و اولویت دار در کلانشهر تهران؛ لزوم کنترل و مدیریت ویژه بر شبکه ها و پستهای تغذیه کننده این مراکز با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات موجود در صنعت توزیع ضروری است.
وی  همچنین در خصوص راه اندازی سیستمAVL (موقعیت یابی خودروهای عملیاتی) گفت: با توجه به لزوم هدایت و راهبری بهینه خودروهای عملیاتی بهره برداری در راستای مدیریت و کنترل شبکه ،  در سال 95 سیستم AVL جهت 170 دستگاه خودروی عملیاتی نصب و راه اندازی شد و 150 دستگاه خودرو نیز در برنامه قرار دارد. 
مهندس صبوری در خصوص  اقدامات شاخص در حوزه پایش شبکه و پاسخگویی به مشترکین راه اندازی سیستم پاسخگویی خودکار (ivr )،راه اندازی سیستم بازخورد و نظرسنجی از تماس های مشترکین ( ACF) راه اندازی داشبورد پایش و مدیریت شبکه توزیع (DNS)  وتهیه نرم افزار جامع بهره برداری و دیسپاچینگ را از دیگر  اقدامات انجام شده  در این شرکت عنوان و خاطرنشان کرد: برنامه بهینه سازی شبکه با تمرکز بر مقابله با بحران تابستان و زمستان هرساله در اولویت های این شرکت قراردارد و این فرآیند طی چهار سال گذشته به سطح مطلوبی از کارایی و دقت رسیده  است و بخش های اصلی این برنامه با هدف آمادگی برای عبور از تابستان و زمستان و با هدف بهبود روند خاموشی روشنایی بزرگراهی وکاهش آمار سرقت کل شرکت توزیع برق تهران  صورت گرفته است.
مدیرعامل شرکت همچنین کاهش 20% تعداد خاموشی های کلی،کاهش21% تعداد تماس های مردمی،کاهش شاخص های قابلیت اطمینان و کاهش زمان رفع خاموشی و رسیدگی به موارد درخواستی را نتایج اقدامات انجام شده در راستای بهبود کیفیت خدمات عنوان کرد.
  تحقق برنامه کاهش تلفات برق در تهرانمهندس صبوری- مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ مدیر عامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ گفت: این شرکت با اجرای برنامه های مدیریت مصرف برق و توسعه و بهینه سازی شبکه برق رسانی موفق شد طی چهار سال اخیر تلفات برق را از 9 درصد به هفت درصد کاهش دهد.
 وی با اشاره به برنامه ریزی شرکت   برای تعدیل بار شبکه در راستای کاهش تلفات تقلیل بار، اصلاح فیدرهای پر عارضه ،توسعه فیدر و افزایش قدرت مانور ،بار گذاری پستهای کم بار  را از اقدامات انجام شده در حوزه بهره برداری عنوان کرد و گفت: ،نصب 8000 دستگاه خازن فشارضعیف 12.5 کیلوواری در راستای کاهش تلفات و جبران توان راکتیو و نصب و بهره برداری از 210 دستگاه سکسیونر جدید 20 کیلوولت هوایی در شبکه توزیع برق تهران بزرگ از جمله طرح های مذکور می باشد.
وی تعدیل روشنایی و اصلاح شبکه فرسوده روشنایی، اصلاح و بهینه سازی نصب تجهیزات شبکه،اصلاح سیستم ارت ، تعویض  و اصلاح تابلوهای برق،تعویض پایه های فرسوده و معارض ،اصلاح  جعبه انشعابات و نصب خازن بر روی شبکه هوایی و پستهای زمینی را از جمله فعالیت های مرتبط در این زمینه ذکر کرد.
 به گفته وی برای افزایش قابلیت اطمینان شبکه در مقابل عوامل تأثیر گذار بر روی شبکه هوایی و کاهش سرقت و تلفات شبکه؛ شرکت توزیع تهران از سال 92 اقدام به تعویض شبکه سیم مسی با کابل خودنگهدار کرده است که تا کنون 4100 کیلو متر  از شبکه سیمی شرکت به کابل خودنگهدار تجهیز شده است.
 مهندس صبوری تصریح کرد: تاکنون نزدیک به 50 درصد  از شبکه هوایی  تهران به کابل خودنگهدار تبدیل شده و  طی دو سال اخیر صرفه جویی تقریبی15  GWH در مصرف   انرژی و کاهش تلفات  را  در برداشته است. وی همچنین پیش بینی کرد تا سه سال آینده تمام شبکه هوایی و سیمی تهران به کابل خودنگهدار تجهیز شود
توجه به اقتصاد برق حرکت  به سمت انرژی های تجدید پذیر
مدیر عامل شرکت  در بخشی دیگری از این گفتگو با اشاره به این که یکی از تعیین کننده ترین فاکتور ها در رشد مدیریت مصرف برق ، قیمت انرژی است و با توجه به پایین بودن قیمت انرژی و واقعی نبودن آن  در ایران توسعه برنامه های مدیریت مصرف کمی دشوار است؛ متذکر شد: وجود  درخواست سالانه 200 هزار متقاضی برق و تنوع درخواست های مشترکان ، برنامه ریزی و مدیریت ویژه ای  را در توزیع انرژی و تامین برق مشترکان  می طلبدکه در این زمینه تدوین نقشه استراتژیک شرکت با دربرگیری شاخص های حوزه خدمات مشترکین، بهره برداری  و مهندسی و با هدف کاهش خدمات غیر حضوری ،کاهش واگذاری انشعابات متقاضیان ومدیریت مصرف برق در دست انجام است.
 وی شناسایی نیازهای شبکه و توسعه آن را در راستای تحقق برنامه های کلان شرکت و پاسخگویی مناسب به مشترکان ضروری خواند و افزود رشد 5 درصدی مصرف برق به طور  سالانه، توجه به اقتصاد برق و حرکت  به سمت انرژی های تجدید پذیر را ضروری می سازد.
تحقق برنامه های مدیریت مصرف برق با مشارکت مردم
مهندس صبوری با تاکید بر تلاش این شرکت در راستای خدمات مناسب به شهروندان با در نظر گرفتن رفاه مردم اظهار داشت : مردم فهیم و هوشمند تهران  ازسالهای گذشته تاکنون همواره همراه و حامی این شرکت  بودند و تحقق برنامه های مدیریت مصرف برق با همکاری و مشارکت مردم  و همچنین سایر مولفه ها و مشترکان صنعت برق ازجمله اداری و صنایع  تحقق یافته است.
 مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران  همچنین گفت:با احتساب سهم سالانه این شرکت در پیک بار(300) مگاوات ساعت  و تحقق برنامه های این شرکت در زمان پیک تابستان، طی چهار سال گذشته 1200 مگاوات مصرف برق در زمان پیک بار تهران کاهش یافته است که حاصل فعالیت های فرهنگی و اطلاع رسانی، اقدامات فنی شرکت در حوزه خدمات مشترکین به ویژه استاندارد سازی لوازم اندازه گیری،تعویض کنتورهای مکانیکی،جایگزینی لامپ های پرمصرف  مشترکان  تجاری، اجرای طرح  ذخیره عملیاتی ، طرح تعطیلات تابستانی ،  راه اندازی سامانه قرائت از راه دور مشترکین دیماندی ولتاژ اولیه   و همچنین همراهی ادارات و مشترکان تجاری  در دستیابی به اهداف شرکت به ویژه بهینه سازی مصرف انرژی است.
وی تصریح کرد: در طول سال ما تنها  با 300 ساعت پیک بار در تابستان مواجه ایم که در صورت همراهی و مدیریت صحیح مصرف انرژی، ضمن جلوگیری از سرمایه گذاری بیهوده در تاسیسات برق رسانی و عبور از تابستان؛ استفاده از انرژی برق برای سایر هموطنانمان در اقصی نقاط کشور فراهم  خواهد شد.
طرح"فراسامانه هوشمند اندازه گیری و مدیریت انرژی(فهام)"
 مهندس حسین صبوری در خصوص اجرای طرح فهام گفت: شرکت توزیع برق تهران در جهت اعمال مدیریت مصرف، کنترل بازار و کاهش تلفات برق، فراسامانه هوشمند اندازه گیری ملی (فهام) را  از سال 90 اجرا  کرده است که بهبود سیستم های وصول درآمد و ایجاد سیستم های قرائت، کنترل مصرف و همچنین امکان دسترسی مشترکان به رفتار مصرفی خود از  اهداف اصلی  این طرح  می باشد.
 وی افزود:برنامه ریزی های ابتدایی این طرح از زمستان سال 1393 در شرکت آغاز و با توجه به آخرین استانداردها تاکنون  16 هزار و پانصد کنتور در تهران نصب و به بهره برداری رسیده است.
 مهندس صبوری تعهد این شرکت در طرح فراسامانه هوشمند 51 هزار و 558 دستگاه کنتور عنوان کرد وگفت:با توجه به کنتورهای تحویلی این شرکت طی دو سال گذشته بیش از 80 درصد در اجرای این طرح موفق بوده است. به گفته مهندس صبوری شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ سیستم اندازه گیری هوشمند (AMI) رادر قالب طرح "فراسامانه هوشمند اندازه گیری و مدیریت انرژی(فهام)"در بخش های مشترکین دیماندی ثانویه نیز در دستور کار خود قرار داده است و در سال 95 نیز این شرکت در مجموع نسبت به برقراری 26410 انشعاب مشترکین، قرائت متمرکز کنتورهای دیماندی اولیه و ثانویه اقدام کرده است.
وی از مهمترین اهداف پیاده سازی طرح فهام را بهبود سیستم های وصول درآمد با ایجاد سیستم های قرائت متمرکز،امکان پیش بینی دقیق بار، امکان پیش فروش برق، کاهش تلفات غیر فنی و مشخص‌سازی و مانیتورینگ تلفات فنی شبکه توزیع،افزایش کیفیت خدمات و کاهش زمان قطعی و نظارت بر کیفیت برق و همچنین امکان دسترسی مشترکان به رفتار مصرفی خود عنوان کرد.
تشریح برنامه های شرکت در انتخابات ریاست جمهوری
 مدیر عامل شرکت همچنین  با اشاره به برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جهموری و پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در اردیبهشت ماه 1396، تصریح کرد: برگزاری  انتخابات نه تنها موجب  ظهور و بروز  جایگاه فنی و خدمت رسانی  شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ  بود، بلکه فرصتی را برای ارتقای ظرفیت های کارکنان در خدمت رسانی مطلوب به مردم و آمادگی برای تامین برق پایدار در تهران  را فراهم ساخت.
 مهندس صبوری گفت: شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ با درک آگاهانه از موضوع، با برنامه ریزی ها و اخذ تدابیر لازم و افزایش حجم مأموریت ها و وظایف و انجام اقدامات مورد نیاز در زمینه پایداری شبکه و توزیع برق مطمئن در جهت  فعالیت های انتخاباتی،ثبت نام کاندیدا، تبلیغات، ‌اخذ رأی و شمارش آراء به ویژه  در مراکز مهم برگزاری انتخابات  از جمله ستاد انتخابات وزارت کشور ،استانداری و فرمانداری تهران و مراکز پخش مستقیم برنامه های تلویزیونی  و ... ضمن انجام پیش بینی لازم اقدامات خاصی را انجام داد.
وی  تشکیل ستاد ویژه انتخابات در ستاد راهبردی ، معاونتهای هماهنگی و نظارت چهارگانه و مناطق 22گانه، تشکیل کمیته های 9 گانه ، تشکیل جلسات ستاد ویژه انتخابات  ونشست کمیته های 9 گانه واتخاذ تدابیر و تصمیمات لازم در این خصوص ، هماهنگی های لازم با برق منطقه ای تهران جهت آمادگی هرچه بیشتر پستهای فوق توزیع ، هماهنگی با تمامی دستگاه ها و سازمانهای مرتبط، اعلام هشدارهای لازم در بحث مولدهای اضطراری
 و همچنین  مانورکنترل وضعیت پایداری برق شعب رای گیری  رابا همکاری سازمان های مرتبط در سطح مناطق برق 22 گانه از دیگر اقدامات عنوان کرد.
مهندس صبوری افزود:در مانورکنترل وضعیت پایداری برق شعب رای گیری  بر اساس سناریوی ازپیش تعیین شده ، آمادگی مولد های اضطراری  63 نقطه از شهر تهران و ساختمان های ستادی و عملیاتی شرکت مورد کنترل  قرار گرفت  و ارزیابی عملکرد مناطق در هنگام خاموشی ، بازدید میدانی از عملکرد اکیپ های عملیاتی و همچنین برگزاری نشست آسیب شناسی از  برنامه های جانبی این  مانور بود .
 وی  با اشاره به آماده باش اکیپ های عملیاتی در روز برگزاری انتخابات(29 اردیبهشت)؛ استقرار کشیک های شبانه روزی ،لغو کلیه خاموشی های بابرنامه ،استقرار اکیپ های عملیاتی در شعب رای دارای پخش زنده و توزیع اکیپ های عملیاتی و پیمانکاران در سطح منطقه به منظور ایجاد دسترسی سریع، کنترل و گشت زنی جهت انشعابات مراکز مهم و جلوگیری از هرگونه حفاری شخصی و سازمانی  وهمچنین  انجام بازدید از مناطق برق و شعب اخذ رای  از  برنامه های شرکت در انتخابات ماه گذشته بود.

 

 

 

 


١٤:٠٦ - 1396/03/22 عدد : ٢٠٠ تعداد نمایش : 1259

خروج
سال اقتصاد مقاومتی، تولید-اشتغال