صفحه اصلي > گفتگو وگزارش خبری 
بروز رسانی: 1395-6-23 - 20:18:13
 


  نسخه چاپي    ارسال به دوست


 

برنامه ریزی؛ تعهد به عمل بر مبنای تعقل و تفکری آینده نگر

معاون دفتر برنامه ریزی شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ  درگفتگو با خبرنگار ما با اشاره به این که برنامه ریزی از وظایف بسیار مهم مدیران است و با سایر وظایف آنها ارتباطی تنگاتنگ دارد اظهار داشت: نقش برنامه ریزی در مدیریت سازمان چه در سطح مدیران عالی و میانی و چه در بین کارکنان از اهمیت بسیاری برخوردار است چرا که اگر برنامه ریزی به درستی صورت پذیرد موجب افزایش کارآیی کارکنان و ارتقای بهره وری سازمان می شود .
مهندس حمید رضا منصوری گفت: نیاز به برنامه ریزی از آنجا است که همه سازمان‌ها با فعالیت در محیطی پویا، مترصد آن هستند که منابع محدودشان را برای رفع نیازهای متنوع و فزاینده خود صرف نمایند و این پویایی محیط و وجود تلاطم و عدم اطمینان ناشی از تغییرات محیطی، بر ضرورت انکار ناپذیر برنامه ریزی می‌افزاید.
وی در پاسخ  به نقش برنامه ریزی در مدیریت سازمان و تمرکز فعالیت ها به منظور نیل به اهداف عالی شرکت از جمله فواید برنامه ریزی در سازمان را مشخص نمودن چشم انداز کلی سازمان،ایجاد دید روشنی از روابط مخاطبین ، تشخیص مشکلات و فرصت های آتی که سازمان در آینده با آن مواجه می شود و همچنین مشخص شدن فعالیتهای درون سازمانی و برون سازمانی عنوان کرد و افزود: شناسائی عواملی که خارج از کنترل سازمان می باشد و ارائه پیشنهاد و راه حل جایگزین برای آن ،نظیم فعالیت کارکنان و مدیران سازمان بر مبنای چارچوب کلی ، مدیریت زمان و هزینه  و همچنین  سازماندهی و مدیریت بحران در مواقع لزوم از دیگر فواید برنامه ریزی در سازمان هاست.
وی با اشاره به تدوین نقشه راه استراتژیک در راستای برنامه ششم کشور به عنوان برنامه اصلی شرکت،تصریح کرد: گسترش خدمات غیرحضوری،کاهش زمان تأمین برق متقاضیان،کاهش تلفات، بهره وری سرمایه و کاهش خاموشی ها از موضوعات  راهبردی دیده شده در این برنامه است.

مهندس منصوری

  برنامه های راهبردی  شرکت  در سال
1396
 معاون برنامه ریزی شرکت با اشاره فعالیت های خوب انجام شده در سال گذشته به ویژه در بخش  همکاری مناطق در کاهش تلفات در سال گذشته، طرح های کاهش تلفات براساس راهبردهای کمیته ملی کاهش تلفات جهت نیل به تلفات 4/6 درصدی، بهبود کیفیت توان به منظور ارتقای رضایتمندی ذینفعان و همچنین بهبود شاخص (pf-v) در قالب دوره های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، طرح جامع توسعه شبکه 20 کیلوولت شهری ومطالعات برآورد بار و انرژی مطابق با بروزترین فن آوری های برآورد بار را از برنامه های راهبردی امسال عنوان و خاطرنشان کرد: تعیین اهداف کلان دفتر تحقیقات در شش محور و حدود شصت زیرمحور برای انجام پروژه های تحقیقاتی و همکاری با دانشگاه هاو سایر موسسات علمی کشور، بهبود و گسترش سامانه نرم افزاری شرکت  با رویکرد استقرار BPMS ( سیستم های مدیریت فرایند کسب و کار) با استفاده از فناوری های پیشرفته روز، طراحی و احداث دیتا سنتر جدید و پیش بینی و احداث دیتاسنتر بک آپ و همچنین تکمیل پروژه احداث فیبرنوری در ایجاد زیرساخت ارتباطی بین مراکز مختلف شهریاز دیگر برنامه های سال جاریست.

مهندس منصوری همچنین  اهم اقدامات شاخص  این معاونت را برمبنای تاکید مقام معظم رهبری  بر اقتصاد مقاومتی در سال گذشته در دو محور تعیین شده یعنی کاهش تلفات و نصب کنتورهای هوشمند عنوان کرد و در این باره کاهش تعداد مشترکین قرائت  نشده  با رسیدن به بیش از  99.7 درصد  میزان قرائت ، تعویض کنتورهای آنالوگ به دیجیتال به میزان 9500  دستگاه ،کشف برق  های غیر مجاز  با بیش از 120 گیگاواتساعت ، تعویض شبکه سیمی با کابل خودنگهدار به میزان 810 کیلومتر،اصلاح7500 مورد  سیستم ارت، و همچنین  300.000 مورد رفع اتصالات سست ، نصب 7.8 مگاوار خازن هوایی  و نصب بیش از 10.000 کنتور هوشمند در شبکه عنوان کرد.
 وی  با تاکید برمقوله درآمدزایی در سال 95 و لزوم مدیریت هزینه ها در طر ح ها و برنامه ها و برنامه های آتی شرکت در این زمینه گفت: یکی از موضوعات مهم در هر بنگاه ،بحث اقتصاد بنگاه می باشددر سال جاری در راستای نقشه راه استراتژیک، شرکت نگاه ویژه ای به بهره وری خواهد  داشت.
مهندس منصوری در این باره افزود: نیاز است در موضوعات توسعه و بهینه سازی وافزایش بهره وری نگاه و رویکرد ویژه ای  داشته باشیم  و طرحها از نظر اقتصادی بهینه  و با  تأکید بر بهبود ضریب بهره برداری اجرا شود.
 معاون دفتر برنامه ریزی شرکت توزیع برق تهران بزرگ باتاکید برلزوم  بهره وری در بخش هزینه های جاری  و بهره وری نیروی کار  تصریح کرد:در بخش منابع باید به سمت خلق منابع جدید و تنوع در منابع شرکت پیش رفت و فعالیت کلیه معاونت های شرکت  باید در چارچوب بودجه و برنامه مصوب صورت گیرد.
اقدامات شرکت در راستای اجرای طرح کاهش تلفات و تاثیر آن در کل کشور

مهندس منصوری

 مهندس منصوری در بخش دیگری از این گفتگو در خصوص اجرایی سازی طرح کاهش تلفات گفت: در راستای تأکیدات وزارت نیرو و شرکت توانیر جهت کاهش تلفات شبکه های توزیع برای شرکت رسیدن به تلفات 8/7 درصدی پیش بینی شده بود و با توجه به اینکه در پایان سال 92 تلفات شرکت بر اساس صورتهای مالی ارائه شده در مجمع 3/9 بوده است این عدد در پایان سال 95 به 1/7 رسید.
 وی تحقق برنامه های کاهش تلفات را حاصل تلاشها کارکنان به ویژه مدیران مناطق  عنوان کرد و افزو:در بخش تلفات ابتدا با برگزاری جلسات کارشناسی عوامل و شاخص ها در دو بخش تلفات فنی و غیر فنی تدوین و سپس با برنامه ریزی عملیاتی کار اجرایی انجام شد.
به گفته وی شکل گیری کمیته عالی کاهش تلفات و گروه های نظارتی وهمچنین  پایش مداوم عملکرد مناطق نیزحرکت منسجم  برنامه های کاهش تلفات را در برداشته است.
دستاوردهای شرگت در حوزه استقرار سامانه ها و به کارگیری نرم افزارهای اطلاعاتی
مهندس منصوری  در پایان با اشاره به آخرین دستاوردهای شرگت در حوزه استقرار سامانه ها و به کارگیری نرم افزارهای اطلاعاتی در راستای تسریع فعالیت ها گفت: با توجه به گسترش و پیشرفت IT در دنیا، یکی از موضوعات مهم در شرکت حرکت به سمت فرآیندهای IT محور می باشد.
وی گفت: در این زمینه شرکت برنامه های گسترده ای مدنظر دارد که از مهم ترین این برنامه ها توسعه خدمات الکترونیکی به مشترکان و پیمانکاران و سایر ذی نفعان می باشد.
 وی گسترش زیر ساخت های IT از نظر سخت افزاری و ارتباطی را از برنامه های شرکت عنوان کرد و اظهار داشت:
در بحث نرم افزار باید به سمت استقرار سیستم های یکپارچه ERPو bpms حرکت کنیم  و درمجموع یکی از برنامه های  موکد شرکت ، ارتقای  فناوری اطلاعات و ارتباطات  و خدماتIT محور  است.
معاون دفتر برنامه ریزی شرکت توزیع برق تهران بزرگ در پایان متذکر شد: وجود برنامه های بلند مدت ،میان مدت و کوتاه مدت برای هر سازمان پیشرو لازم است و حرکت و فعالیت بدون برنامه حتی اگر منجر به نتایجی شود؛ تداوم ندارد و باعث اتلاف منابع می شود.

 

 


١٠:١٩ - 1396/02/20 عدد : ١٨٠ تعداد نمایش : 926

خروج
سال اقتصاد مقاومتی، تولید-اشتغال